Když jsem poprvé slyšel o skutečném Supermarine Spitfire, který do Česka přilétl z Anglie a účastnil se tady několika leteckých show, neměl jsem ještě tušení, že mi otevře nový směr, kterým se má tvroba bude ubírat. Po pravdě by mě ani nenapadlo, že se k němu dostanu a tento typ letounu se mi stane pravidelným modelem, za jehož pomocí budu vyprávět příběhy československých pilotů ve službách anglické RAF v době druhé světové války.

Samotný počátek focení s jednotkami RAF byl v roce 2017, kdy jsem nafotil „První lásky slečny Evy“ a jednalo se o romantický příběh mezi pilotem a členky pomocných leteckých sborů (WAAF). Byl to můj první kontakt s touto skupinou reenactorů a série my hned vynesla první místo v měsíčním kole Noční příběhy na serveru Megapixel. Tento úspěch mě nakopnul k tomu, že se tvroba udává správným směrem.

Slečna Eva z WAAF mě provází od počátku celé série a stala se mi za tu dobu velmi dobrou kamarádkou.

Přestože fotografie z první série byly černobílé, tak jsem hned při následujícím pokračování od toho barevného zpracování opustil a stanovil si vlastní moderní barevnou tonalitu připomínajicí filmové provedení. Za celým rozhodnutím stál základní fakt, že nechci dělat napodobeniny historických fotek, ale svou tvorbu chci ukazovat tak, jako by právě probíhala a já byl jen její dokumentarista. V tom právě vydím onu vyjímečnost mých fotografií, protože se nejedná o pokus napodobit historii, ale zachytit současný okamžik, přestože je stylizovaný.

Návrat pilota po úspěšné misi.

Osud tomu na začátku chtěl, že jsem si těsně před focením pilotů z RAF pořídil nový foťák Nikon D750 s objektivem Sigma ART 35 mm 1.4, což mě vedlo k rozhodnutí, že tento set budu zachycovat jen na toto vybavení, aby byla celá série technicky stejná a fotografie focené v různých časových obdobích byly v rámci provedení totožné. Mohu pouze jen odhadovat jak dlouho si budu muset tento fotoaparát s objektivem kvůli této sérii ponechat. Mohu však říci, že to nebude brzy jelikož na rok 2020 domlouvám již další focení a v zásobě mám ještě řadu nápadů k realizaci.

Použité technické vybavení:

  • Full framový Nikon D750 + Sigma ART 35 mm 1,4
  • Elinchrom ELB 400 a 500 TTL
  • Bateriový generátor + kouřovač

Kdo by neznal ikonický Supermarine Spitfire MK.XVIE, letoun z druhé světové války, a mít ho na celé dvě hodiny k focení bylo pro mě jako splněný sen. A bylo to pro mě skok do neznáma. Ač jsem si focení plánoval několik měsíců předem, tak až teprve na místě jsem zjístil co mě čeká. S originálním funkčním kouskem jsem se setkal na letišti v Kunovicích a přístup jsem dostal po páté hodině večer, když skončila letecká show. I tak celé focení doprovázela určitá bezpečnostní opatření, tedy plot a ochranka v podobě pořadatelů akce. A ač se mi vnitřní „výběh“, který nám plot vymezval zdál značně limitující, brzy jsem byl za něj vděčný. Dav přihlížejících zvědavců, diváků a fotografů se nám opravdu hodně rozšířil a naštěstí je udržoval mimo záběr. Právě tu chybu, kdy jsme plot odstranili jsme udělali v letošním roce při fotografování s maketou letadla a množství lidí, kteří se začali k němu „cpát“, aby si také udělali fotku.

Více než na divokou akci se raději zaměřuji na lidi a jejich drobné příběhy.